Zmarł prof. dr hab. Henryk Olszewski

Z żalem informujemy, że 19 sierpnia 2021 roku zmarł prof. dr hab. dr h.c. Henryk Olszewski (1932-2021) jeden z najwybitniejszych znawców historii  parlamentaryzmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz relacji polsko-niemieckich, badacz doktryn politycznych i prawnych, mentor wielu pokoleń polskich historyków prawa.

W latach 1978-2014 pełnił funkcję redaktora naczelnego "Czasopisma Prawno-Historycznego". Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Nauk Prawnych i Komitetu Nauk Politycznych PAN, a także Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. Zawodowo związany przez cały okres pracy naukowej z Wydziałem Prawa i Administracji UAM w Poznaniu, od 1975 do 1978 roku także jego dziekan. Wykładał również na UMK w Toruniu oraz w Collegium Polonicum w Słubicach, jak też na  Uniwersytecie SWPS w Warszawie. W naszej pamięci pozostanie nie tylko jako niekwestionowany autorytet naukowy, ale także jako człowiek niezmiernie życzliwy z olbrzymim autorytetem moralnym.

Cześć Jego pamięci!