Przejdź do treści strony
Godło

Instytut Prawa i Administracji

Instytut Prawa i Administracji

Studenci
Akadamia Pomorska Słupsk
Najnowsza publikacja w Instytucie Prawa i Administracji

Najnowsza publikacja w Instytucie Prawa i Administracji

Z przyjemnością informujemy, że nakładem Wydawnictwa Arche w Sopocie ukazała się najnowsza książka prof. dr. hab. Przemysława Dąbrowskiego z Instytutu Prawa i Administracji, zatytułowana: Wiktor Zenon Maleszewski. Ostatni polski prezydent międzywojennego Wilna.

Książka w całości została poświęcona działalności ostatniego i zapomnianego polskiego prezydenta Wilna w okresie międzywojennym, także lekarza i Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej IV kadencji (1935-1938).  

„[…] to praca niezwykle istotna z kilku co najmniej powodów. Po pierwsze, stanowi całościowe studium biograficzne osoby niezwykle zasłużonej dla rozwoju Wileńszczyzny w okresie międzywojennym […]. Po drugie, praca ta przyczynia się do poznania i zrozumienia wieloetnicznego Wilna z okresu międzywojennego i działającego w mieście samorządu. Po trzecie, stanowi ona kolejne uzupełnienie dotyczące funkcjonowania BBWR w schyłkowym okresie rządów sanacji. Oprócz warstwy faktograficznej należy pamiętać, że jest to praca, która na duże znaczenie dla pamięci historycznej i polskiego dziedzictwa narodowego. Polska klasa polityczna bardzo różnie zachowywała się po 1 września 1939 r. W tym okresie próby W. Maleszewski udowodnił, że był patriotą, który kwestie samorządności i pomocy drugiemu człowiekowi cenił wyżej niż własne bezpieczeństwa. W konsekwencji nie uciekł on z Wilna podczas okupacji, aktywnie pomagał wewnętrznym uchodźcom wojennym […]. My wszyscy – obywatele III RP mamy wobec takich osób dług wdzięczności – i prof. Przemysław Dąbrowski spłaca go, przywracając pamięć o tej wybitnej postaci okresu międzywojennego”.
Z recenzji wydawniczej dr. hab. Karola Łopateckiego, prof. UwB

Znajdziesz nas tutaj