Monografia dr. Oskara Kaneckiego

Nakładem prestiżowego sopockiego wydawnictwa Arche ukazała się monografia naukowa dr. Oskara Kaneckiego. Książka zatytułowana „Sądy kapturowe Wielkiego Księstwa Litewskiego (1572-1764)” przedstawia ustrój i funkcjonowanie nadzwyczajnych jurysdykcji szlacheckich doby bezkrólewi, a także opisuje przebieg prowadzonego przed nimi procesu. Jest pierwszym i jedynym do tej pory pełnym opracowaniem tej problematyki.

Dr Oskar Kanecki jest adiunktem w Zakładzie Prawa Instytutu Prawa i Administracji Akademii Pomorskiej w Słupsku, laureatem międzynarodowej nagrody im. Juliusza Bardacha za lata 2018-2019 w kategorii najlepsza praca doktorska poświęcona historii i współczesności obszarów byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego przyznawanej przez kapitułę Instytutu Wielkiego Księstwa Litewskiego działającego przy Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie, w skład której wchodzą uczeni z kilkunastu europejskich ośrodków akademickich.